Choď na obsah Choď na menu
 


Honda potvrdila okamžitý odchod z F1!

5. 12. 2008

Predstavitelia Hondy v piatok ráno potvrdili okamžitý odchod z formule 1. Potvrdil to prezident japonského výrobcu Takeo Fukui na tlačovke v Tokiu. Na svete je teda rozhodnutie, ktoré sme avizovali od štvrtkového večera. "Honda si musí chrániť svoj základný biznis a zabezpečiť dlhodobé fungovanie," povedal Fukui. "V ekonomike po celom svete je viacero neistôt, ktoré sa neustále zväčšujú. Zotavenie chvíľu potrvá."

"Za týchto okolností Honda prijala rýchle a flexibilné opatrenia pre vývaženie náhleho a expanzívneho oslabovania trhu vo všetkých oblastiach. Rozhodli sme sa, že končíme naše pôsobenie vo formule 1," konštatoval Takeo Fukui a pokračoval: "Vstúpime do rozhovorov so sesterským tímom Honda Racing F1 a jeho motorovým dodávateľom Honda Racing Development, chceme totiž zabezpečiť budúcnosť oboch spoločností. Tím ponúkneme na predaj."

Podľa informácií anglického Autosportu by mal technický šéf Hondy Ross Brawn spolu s výkonným šéfom Nickom Fryom letieť v pondelok do Tokia, kde budú komunikovať s japonským vedením spoločností. Honda je vraj ochotná stajňu financovať do marca, na nájdenie nového kupca sú teda posledné tri mesiace.

Podľa všetkého boli ľudia v tíme informovaní o tom, že existujú potencionálni záujemcovia o odkúpenie stajne. Brawn sa už vraj snaží vybaviť dodávku motorov Ferrari, ktorá by mohla stajni pomôcť prežiť. Fukui priznal, že rozhodnutie o odchode bolo veľmi ťažké, hlavne po tom, ako Honda v roku 2006 získala svoje prvé víťazstvo a do tímu investovala po príchode Rossa Brawna veľké peniaze.

Fukui dodal: "V našej tretej ére formulových aktivít sa Honda zapojila do pretekania F1 od roku 2000. Pôvodne sme spolupracovali s BARom ale pri neskoršej zmene celkového prostredia sme sa od roku 2006 rozhodli pre stopercentné vlastníctvo Hondy. Pri mnohých výzvach sa tím Honda tešil v roku 2006 z víťazstva vo veľkej cene, vďaka čomu sme získali podporu množstva fanúšikov a tešili sme sa na väčšie úspechy."

"Preto bolo pre nás mimoriadne ťažké prísť k tomuto záveru, očakávania fanúšikov sme totiž nenaplnili," priznal Takeo Fukui: "Túto príležitosť by sme chceli využiť na poďakovanie sa našim fanúšikom, ktorí podporovali snaženie Hondy F1, vrátane každého vo svete F1."

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.