Amazonský prales
Čo sú príčiny deforestácie?
- ťažba dreva (nelegálna)
- budovanie infraštruktúry (mestá, diaľnice, priehrady)
- získavanie poľnohospodárskej pôdy (orná pôda, pastviny)
- získavanie dreva ako paliva pre domácnosti v rozvojových krajinách
- znečistenie prostredia (ovzdušie, voda, kyslé dažde)
- požiare
Ťažba dreva
Ročne sa vyťaží min. 4 500 000 ha pralesa. Ťaží sa mahagón, teak, eben, sú to tvrdodrevné stromy, potrebujúce na rast storočia.
Nie je možné ich dopestovať na plantážach. Za obdobie 1997/1998 bolo v Amazónii vyrúbaných 16 838 km štvorcových pralesa.
Odhaduje sa, že až 80% všetkej ťažby dreva v Amazónii sa robí nezákonne. Brazília nemá ani zdroje a ani zamestnancov, ktorí by vykonávali dozor nad ťažobným priemyslom. Takáto práca je naviac v miestnych podmienkach doslova životu nebezpečná. Mnoho spoločností ťaží drevo bez povolenia, ťaží sa v chránených oblastiach, pričom sa drevo ilegálne splavuje po riekach cez hranice. Obrovské nadnárodne spoločnosti z Ázie, Európy a Severnej Ameriky sa teraz navyše zamerali na tie plochy amazonského pralesa, ktoré zatiaľ zostali úplne nedotknuté. Od príchodu Európanov v roku 1500 sa až do roku 1970 z brazílskej časti amazónskeho dažďového pralesa vyrúbalo iba 1% plochy. Za posledných 30 rokov sa však straty vyšplhali až na celých 14 percent! Od januára 1978 do augusta 1997 sa v Amazonii vyrúbalo 553 086 km² dažďového pralesa, čo je už územie väčšie ako celé Francúzsko. Deštrukcia pralesa má často až absurdný charakter. Ťažba slúži na výrobu takých produktov, ako sú preglejky a rezivo pre stavebný priemysel. Neuveriteľných 70% všetkého dreva sa zničí v drvičkách a skončí ako drevený odpad, piliny, prípadne sa spáli.
Chov dobytka a pestovanie plodín
Veľké oblasti v dažďových pralesoch v Brazílii boli vyrúbané a vypálené, aby sa získala pôda pre chov dobytka, zdroj lacného hovädzieho mäsa pre spotrebiteľov vo vyspelých krajinách. Tropický prales je vypaľovaný aj pri získavaní hospodárskej pôdy pre roľníkov. Keďže v trópoch je nadmerná väčšina biomasy a organických látok v nadzemnej časti a pôda tu tvorí len tenkú vrstvu, roľníci po 3 až 4 rokoch svoje pastviny a polia pre vyčerpanie živín opúšťajú, sťahujú sa a vypaľujú ďalšie časti pralesa. Na pastvinách sa zvyčajne chová dobytok, na poliach krmoviny pre prasatá. Na vyrúbaných plochách vznikajú polia, na ktorých sa pestuje predovšetkým sója. Brazília je jedným z najväčších svetových producentov tejto plodiny. Erózia pôdy: Na odlesnených územiach nastáva veľká vodná erózia pôdy. Úrodná pôda sa tvorí storočia, 1 cm až 160 rokov! Avšak v dôsledku výrubu stromov dochádza k odplavovaniu tejto pôdy, pretože stromy erózii bránia. Banský priemysel: V Brazílii sa z plochy pralesov ťaží bauxit. Na celom území pralesa aj iné nerastné suroviny, preto sa ničia obrovské plochy lesov. Nerešpektuje sa ani zákon o znovuzúrodnení a zalesnení povrchových baní. Záplavy: Ničením pralesa sa mení podstatne klíma Zeme. Les už nemôže zachytávať vlhkosť, dažde menia vodný systém a spôsobujú záplavy. Keď neprší, nastávajú extrémne suchá spôsobujúce šírenie vírusov a epidémií. Znečistenie riek: deje sa pri výrube pralesov na horných častiach tokov riek. To má za následok znečisťovanie vôd a znižovanie stavu rýb. Stavby priehrad: Sú zaplavované veľké plochy pralesa, absolútne sa mení vodný režim krajiny s priamym globálnym dopadom. Nadmerná návštevnosť: Dobre vieme, čo sú ľudia schopní pri návšteve v prírode spôsobiť. Najmä nepochopiteľné zahadzovanie odpadkov, ničenie vegetácie, plašenie zvierat a podobne, sú pre citlivý prales veľké riziko.
Chudoba
Predovšetkým surovinovým vykorisťovaním krajín tretieho sveta svetovými ekonomickými mocnosťami nastáva v tropických krajinách obrovská chudoba. Sú obrovsky zadĺžené, a tak vydierané svetovými "rozvojovými" bankami. Tie ekonomickým nátlakom nútia tieto krajiny a miestnych obyvateľov lacno predávať pozemky, na ktorých sa nachádzajú vzácne druhy drevín vyskytujúce sa iba v pralesoch. Následná ťažba dreva, napríklad na drahé nábytky, luxusný papier atď... má za následok vyklčovanie a úbytok lesa nepredstaviteľných rozmerov. Nadmerný prírastok obyvateľstva: Je vážnym dôvodom likvidácie pralesov. Poľnohospodárska pôda potrebná pre ich obživu sa preto rozširuje na úkor pralesa. Deje sa to taktiež bezohľadným vypaľovaním. Požiare: Nezákonným vypaľovaním lesa dym zamoruje okolitú krajinu až do výšky 1500 metrov! Pozorované boli tisíc kilometrové ohňové steny! (napríklad len v Roraime v r. 1997 zhorelo približne 13 000 kilometrov štvorcových pôvodného dažďového pralesa).
Čo sú dôsledky deforestácie?
- úhyn živočíšnych druhov
- ohrozenie biodiverzity
- znížená produkcia kyslíka
- klimatické zmeny (globálne otepľovanie - skleníkový efekt, znižovanie zrážok)
- zmena vzhľadu krajiny
- strata možnosti nájsť potenciálne liečivá na doposiaľ neliečiteľné choroby (AIDS)
Klimatický faktor
Amazonský prales je jedným z najvýznamnejších ekosystémov našej planéty a zároveň jedným z najdôležitejších klimatických faktorov Zeme. Keďže najväčšia časť vodných pár pochádza z lokálneho vyparovania v Amazónii, vyrubovanie dažďového pralesa má za následok znižovanie zrážok a ďalšie klimatické zmeny. Dažďový les viaže uhlík. Podľa výpočtov zachytáva Amazónia ročne 1,2 miliardy ton CO2, a tým absorbuje približne 1 množstva, ktoré sa na svete uvoľňuje pri spaľovaní uhlia, ropy a zamného plynu. Na druhej strane sa v samotnej Amazónii pri vypaľovaní uvoľňujú veľké množstvá CO2. Vyrubovanie amazonských dažďových lesov takto dvojnásobne prispieva k umelo vytvorenému skleníkovému efektu, priamo emisiami CO2, vznikajúcimi pri vypaľovaní lesa a nepriamo tým, že strácame cennú možnosť viazať uhlík.
Komentáre
Prehľad komentárov
Súhlasím s blaster-om.Ľudia si myslia že si môžu beztrestne zobrať všetko čo sa im na tejto planéte zapáči ale tak to nieje!Raz našu hlúposť trpko oľutujeme!Ľudia spamätajte sa!!Sme tie najsebeckejšie bytosti aké kedy kráčali po tejto zemi!Myslíme iba na seba ale na našich potomkov nie!Asi väčšina ľudí nna to pozerá takto:,,Prečo by ma malo trápiť že za 100 rokou nebude kyslík a všade bude púšť keď JA už budem dávno mŕtvy?"Ale týka sa to nás všetkých!Alebo vám je jedno že vaše deti budú trpieť?Vám je jedno že zaplatia za vaše chyby?Ak áno tak sme tie najpodradnejšie stvorenia celého vesmíru.Myslíme si o sebe že sme ti najchytrejší,najlepši a najúžasnejši na celej zemi ale sme to najhoršie čo mohlo kedy existovať!Odporné sebecké stvorenia ktoré ničia to vďaka čomu žijú!Nezaslúžime si život!
Re: Suhlasim
(Navi , 30. 9. 2012 12:52)Tak ,ale aj ty si človek :D ... a keď máš taký názor , tak sa zabi :) o jedného menej .ako nič proti tvojmu názoru máš pravdu ,ale už si to prehnal / a .
??
(gege, 22. 4. 2012 15:53)no wow dala som vyhladat zaujimavosti o pralesoch a tu neni nic ?? a ma to byt MEGA projekt do skoly, buuu nide nic neni. co mam robit??
VYUŽITIE DAŽĎOVÝCH PRALESOV
(123456, 19. 3. 2012 19:13)prečo tuna nemáte využitie daždových pralesov?????
Amazonsky prales
(blaster, 8. 4. 2011 16:34)Že sa nám to raz vyplatí a budeme strašne trpieť kvôli vlastnej chybe ľudstva nikto s ľudí sa nepozrel na Aralské jazero. Ľudia na celom svete chcu iba ťažiť mať prachy a vyvážať sa ako milionári v limuzínach a tý čo sú za ochranu prostredia a chcu aby naše deti vyrastali v čo v najlepších podmienkach majú z toho poriadny kus hov.. . O chvíľu sa budeme vraždiť o to aby sme žili na tom kusku zelene na zemi pretože všade bude iba púšť.
Amazonský prales
(Zuzana, 10. 2. 2010 13:57)Tento referát o amazonskom pralese sa mi veľmi páči.Vyzerá ako naozajstný projekt.Páči sa mi aj preto,lebo je tam veľa pekných obrázkov.Fakt super.
???
(???, 14. 1. 2010 14:30)
??? čooo? tamara ty asi nevieš čo je super. Mohla by napísať niečo dobré o amazoských zvieratách aspon.
Suhlasim
(EKO, 17. 4. 2011 17:32)