Pravdepodobné prvé pozorovanie exomesiaca
Tím vedený Davidom Kippingom z Columbijskej univerzity spozoroval, čo by mohlo byť prvým dôkazom exomesiaca. Štúdiu popisujúcu svoje zistenia uverejnili na serveri arXiv.
Exomesiac je mesiac obiehajúci okolo exoplanéty. Mnoho mesiacov bolo nájdených v našej slnečnej sústave a na mnohých planétach mimo nej, ale doteraz nikto nezachytil dôkazy o mesiaci obiehajúceho okolo jednej z týchto exoplanét. To sa môže zmeniť, pretože tím, ktorý študuje dáta z vesmírneho teleskopu Kepler, verí, že našiel silný dôkaz o mesiaci obiehajúcom okolo planéty, ktorá obieha okolo hviezdy Kepler-1625.
Exoplanéty sa nachádzajú zaznamenaním stmievania hviezd, ku ktorým dochádza, ak planéta prechádza medzi Zemou a hviezdou. Mesiac by sa našiel zhruba rovnakým spôsobom, poznamenávajú vedci, hľadaním stmievania, ktoré sa vyskytuje vo svetle odrazeného od planéty spôsobenej tranzitom mesiaca. Kipping a jeho tím hlásia, že zaznamenali tri takéto škvrny, keďže planéta uskutočnila tri výlety okolo svojej hviezdy. Dali svojmu nálezu štatistickú dôveru trochu vyššiu ako 4 sigma a poznamenali, že stmievanie, ktoré pozorovali, mohlo byť náhodné. Existuje tiež možnosť, že stmievanie má inú príčinu. Poznamenávajú, že hviezdny systém je vzdialený približne 4000 svetelných rokov, čo znamená, že svetlo z planéty je od začiatku extrémne slabé.
Tím očakáva, že ich zistenia budú v blízkej budúcnosti overené (alebo vyvrátené) údajmi z Hubbleovho vesmírneho teleskopu, ktoré ponúkajú oveľa presnejšie údaje. Počas čakania však už rozvíjajú teórie o exomesiaci - ak skutočne existuje, bude musieť byť oveľa väčší ako náš mesiac, aby sme to odhalili, možno tak veľký ako Neptún. To by znamenalo, že planéta, ktorú obieha, je taktiež pomerne veľká, pravdepodobne veľká ako Jupiter. Ak je to tak, jeho veľkosť naznačuje, že sa pravdepodobne vytvoril neskôr ako mesiace v našej slnečnej sústave. Išlo by nielen o prvý pozorovaný exomesiac, ale zároveň o najväčší mesiac, aký bol kedy pozorovaný.