Sonda našla na kométe základ života
Sonda Stardust objavila na kométe vôbec prvé aminokyseliny. Aminokyseliny sú základnými stavebnými prvkami nám známeho života.
Aminokyseliny tvoria bielkoviny, teda bielkoviny, ktoré sú motorom živých buniek. Aminokyseliny patria medzi organické uhlíky a vodu obsahujúce zlúčeniny, ktoré sú zdrojom energie.

Už v minulosti našli astronómovia stopy aminokyselín v meteorit, ktoré dopadli na Zem z vesmíru. Teraz sa podarilo tieto látky nájsť aj v kometárním ľadovom prachu.
"Nie je to úplným prekvapením, ide však o prelomový objav, ktorý potvrdil naše dohady," povedala Kameo Elsilaová z Goddardova vesmírneho leteckého centra. Astronómovia pozorovali kométy výkonnými teleskopmi, ale prítomnosť aminokyselín v nich nikdy predtým spoľahlivo nepotvrdili.
Život vznikol najskôr vďaka kométam a asteroidom.
Kométy a asteroidy bombardovali Zem. Odborníci sú teraz presvedčení, že priniesli na našu planétu potrebné látky, teda aminokyseliny, z ktorých neskôr mohol vzniknúť život.
"Zaujímam sa o to, ako na Zemi vznikol život. Zatiaľ nevieme, ako začal ... ale tento objav môže priniesť čistý kúsok do celkovej skladačky," dodala Elsilaová pre New Scientist.
Amonikyselina, ktorú odhalila misie Stardust v chvoste kométy Wild 2, je glycín. NASA látku zachytila v roku 2004 z objektu o priemere piatich kilometrov. O dva roky neskôr sa prístroj vrátil na Zem. Až dnes sa však podarilo spoľahlivo určiť, že látka pochádza z vesmíru a neznečistil ju detektor sondy v pozemskej atmosfére.
Wild 2
Vedci sú presvedčení, že keby mohli študovať samotné jadro kométy miesto jej chvostu, potom by v ňom našli viac komplexnejších aminokyselín.
V roku 2014 na túto otázku odpovie európska vesmírna loď Rosetta. Má niekoľkokrát obletieť kométy Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko a nakoniec na nej pristáť. Zo Zeme loď odštartovala v roku 2004.
Náhľad fotografií zo zložky Vesmír