Čierna diera v strede našej galaxie.
Uprostred našej galaxie, známej ako Mliečna cesta, sa nachádza masívna čierna diera. Potvrdzuje to vyše šestnásť rokov trvajúci výskum nemeckých astronómov. Objekt sa nachádza približne 27 000 svetelných rokov od Zeme a je asi štyrimiliónkrát väčší než Slnko.
Vedci objavili tento úkaz sledovaním pohybu asi 28 hviezd v centre galaxie pomocou špeciálnych teleskopov v juhoamerickom Čile. Čierne diery sa vyznačujú veľmi silným gravitačným poľom a pohlcujú všetko naokolo a nedokáže im uniknúť ani svetlo.
Jedna z hviezd urobila okolo centrálnej čiernej diery kompletný obeh trvajúci 15 rokov a priblížila sa k nej na vzdialenosť necelého svetelného dňa (6 násobok vzdialenosti Slnko - Neptún). Záhadou stále ostáva, ako sa tieto hviezdy dostali na svoje súčasné dráhy. Sú príliš mladé na to, aby sa sem presunuli z veľkých vzdialeností, no je nepravdepodobné, že sa sformovali na ich terajších pozíciách. Nedovolila by im to obrovská gravitačná sila čiernej diery. Odpoveď na túto záhadu prinesú až budúce pozorovania s ešte vyšším rozlíšením. Po spojení všetkých štyroch 8,2 m ďalekohľadov VLT sa dosiahne rozlíšenie 10 až 100 násobne vyššie ako v súčasnosti. Takáto presnosť by mohla umožniť priame overovanie Einsteinovej teórie relativity v oblasti blízko čiernej diery.
??? ČO JE TO ČIERNA DIERA? ???
Čierna diera je vesmírny objekt ktorého samotná veľkosť môže byť aj menšia ako hrášok, sústreďujúci v sebe ohromne veľkú gravitačnú silu (väčšinou väčšiu ako napr. naše Slnko). Ak sa k tomuto objektu priblíži nejaká planéta, hviezda, asteroid, vlastne čokoľvek tak čierna diera to roztrhá na kusy a ,,vsaje" do seba, pričom sa jej ešte zvýši gravitačná sila. Čiernym dieram neunikne dokonca ani svetlo, vďaka čomu vedci vedia lokalizovať tieto objekty (ak sa ďalekohľadom pozriete na čiernu dieru oproti hviezde, uvidíte v svetle prichádzajúcom od hviezdy malú ,,guľku" tmy).
Čierne diery vznikajú pri zániku veľkých hviezd (supernov). Po výbuchu takejto hviezdy sa môže stať, že sa všetká hmota nejakým spôsobom zmrští to extrémne malého objemu (hrášok, jablko).
Čierne diery si možno predstavíte ako rýchlo rotujúce vesmírne víry vťahujúce hviezdy jednu za druhou. No nie je tomu tak; čiernej diere trvá pohltenie jednej hviezdy priemernej veľkosti aj milóny rokov. Preto sa nemusíte obávať, že o nejakých 80 rokov nás čierna diera v strede našej galaxie vcucne. :D
Komentáre
Prehľad komentárov
posledny odsek ma ukludnil :)
bože len to nie.. o_O
(Kevin, 25. 12. 2011 23:47)N začiatku tohto zaujímavého textu som sa začal potiť a v hĺbke duše som si povedal "No SAKRA !!! a je po nás" no posledné dva odseky ma neskutočne potešil. :)
PFUUU
(ADKO SEXY , 12. 6. 2013 17:29)