Andulka
Papagájec vlnkovaný (Melopsittacus undulatus), často nesprávne českým názvom nazývaný andulka, je stredne veľký papagáj pôvodom z Austrálie.
Vďaka svojej priateľskej, milej a hravej povahe a krásnemu sfarbeniu patrí medzi najrozšírenejšie papagáje v domácnosti. Je asi 18 cm veľká a váži asi 26 až 50 gramov. Dožíva sa 10 až 12 rokov, výnimočne môže aj viac rokov. Ak je to samec a žije iba s ľuďmi, je možné ho naučiť hovoriť.
Sfarbenie
Pôvodná forma andulky má trup, kostrč, zadný chrbát a vrchné chvostové krovky zelené, žlto sfarbenú hlavu s vlnkováním v zadnej polovici hlavy a okolo očí, modré a čierne škvrny pod očami, vlnkované krídla a modrý chvost. V prírode vážia do 30 g, domestikované "výstavné" typy vážia až okolo 60 g. Chovatelia vyšľachtili tiež žltú, bielu, svetlomodrú, tmavomodrú, fialovú, šedozelenú či šedú andulku. Andulky sú tiež strakaté, dúhové a novo aj "černolíce" a tzv. blackface.
Samec a samička
Samček sa od samičky líšia farbou ozobia. Pôvodná zelená forma má ozobie u samčeka modré, zatiaľ čo u samičky belavé či hnedé (pri niektorých formách zanikla). Neplatí však, že by ozobie bolo vyfarbené už od mladosti, ale naopak, u oboch pohlaví sa vyfarbuje postupne počas života.
U mladých anduliek pred prvým preperením okolo 3. mesiaca života je zložitejšie rozpoznať pohlavie. Mladé samce mávajú ozobie modrofialové a výrazné, zatiaľ čo samičky belavé s výraznými bielymi krúžkami okolo nozdier. Pohlavie u mladých anduliek je možné tiež poznať podľa toho, že samičky sú hlasnejšie než samce a sú aj agresívnejšie.
Chov
Andulky sú spoločenské papagáje, preto v zajatí by mali byť chované aspoň v dvoch. Bezproblémové je aj držanie dvoch samcov aj celého páru. Naopak, chov viac samíc nie je spravidla ideálnym riešením.
Na hniezdenie anduliek v zajatí je potrebné zaistiť drevenú hniezdnu búdku. Ideálna je búdka tvaru kvádra (ležatá). Vstupný otvor by mal byť umiestnený na druhej strane, než je pripravené miesto pre hniezdo. Búdku umiestňujeme zvonku klietky. Ak je klietka dostatočne veľká alebo vlastníme izbovú voliéru, je možné búdku umiestniť dovnútra.
Samička znáša vajíčka každý druhý deň, počet vajec sa pohybuje väčšinou medzi 4-8 ks. Inkubácia trvá 18 dní. Mláďatá sa liahnu tiež v dvojdňových intervaloch.
Život v prírode
Mimo hniezdenia sa andulky vlnkované zoskupujú do obrovských kŕdľov a spoločne hľadajú vodu a potravu. Keď nájdu vodu, často sa zrážajú a veľa sa ich utopí. Pretože ide o púštneho vtáka, dlho vydržia bez vody, okolo 20 dní. Živia sa prevažne semenami tráv. Keď začne pršať a andulky majú dostatok potravy, oddeľujú sa z veľkého kŕdľa malé skupinky a z tých sa oddeľujú pary. Začína hniezdenie. Keď pár nájde dutinu, nastane párenie, ktoré pôsobia láskyplne, pretože samček pri ňom svoju samičku objíma krídlami.
Ak máte vlastné skúsenosti s chovom anduliek, prípadne iné postrehy, môžete sa o ne podeliť s ostatnými čitateľmi prostredníctvom komentára.
Komentáre
Prehľad komentárov
Tieto informácie sú super! Pomohli mi určiť pohlavie mojich anduliek. :-)
Úžasné
(Alexis, 16. 4. 2020 22:28)