Koala medvedíkovitá
Koala medvedíkovitá (lat. Phascolarctos cinereus) je bylinožravé zviera pôvodom z Austrálie. Je jediným žijúcim zástupcom čeľade koalovitých.
Slovo koala pochádza z jazyka pôvodných obyvateľov Austrálie a znamená "nepije". Meno preto nie je úplne vhodné, aj keď je pravdou, že koala neprijíma veľa tekutín. Označenie medvedík koala je nesprávne, pretože koaly sú vačkovce, podobne ako kengury a nepatria do čeľade medveďovité. Latinský názov Phascolarctos cinereus v preklade znamená "sivý vačkovitý medveď".
Výskyt
Koaly žijú prirodzene na celom východnom pobreží Austrálie, ale aj vo vnútrozemí Austrálie na zalesnených miestach, kde je počas roka dostatočné množstvo zrážok. Na juhu Austrálie koaly začiatkom 20. storočia vplyvom ľudskej činnosti a pytliactva vyhynuli, v ostatných rokoch sú sem však opätovne presídľované. V západnej Austrálii a Tasmánii sa koaly nevyskytujú.
Vzhľad
Koala je podobná vačkovcovi nazývanému vombat, ktorý je zároveň najbližší žijúci príbuzný koalám. Srsť koaly je ale hrubšia a mäkšia a jej uši sú omnoho väčšie. Dospelé koaly vážia od 5 kg do 14 kg a dĺžka tela dosahuje od 70 do 90 cm. Zvyčajne nie sú hlučné, ale koaly samčieho pohlavia vydávajú počuteľné varovné zvuky, ktoré je v období párenia počuť do veľkej diaľky. O dĺžke života koál existuje len málo spoľahlivých údajov. V zajatí sa koaly dožívajú 15 rokov. Vo voľnej prírode sa toto číslo môže znížiť o 2 až 3 roky.
Spôsob života
Koala sa živí takmer výlučne eukalyptovými listami a z nich pokrýva aj veľkú časť svojej potreby príjmu tekutín. Keďže tieto listy obsahujú len málo živín, koala musí výrazne šetriť svoju energiu. Preto majú koaly veľmi pomalý metabolizmus, veľmi malý mozog a nehybne spia aj 20 hodín denne. Potravu prijímajú najmä v noci. Priemerná koala spotrebuje 500 gramov listov eukalyptu denne.
Koaly žijú takmer výlučne na stromoch. Nerobia si hniezdo, ale spia na vetve stromu. Zvyčajne sa pohybujú pomaly, ale v prípade potreby vedia po strome liezť dostatočne rýchlo. Ak sú stromy blízko seba, môžu tiež skočiť z jedného stromu na druhý. Dlhšie cesty robia po zemi. V prípade núdze bežia prekvapujúcou rýchlosťou k najbližšiemu stromu, kde vylezú do bezpečnej výšky. Tam potom trpezlivo čakajú, až útočník odíde.
Rozmnožovanie
Samice pohlavne dospievajú vo veku 2 až 3 rokov a samce vo veku 3 až 4 rokov. Samica koaly porodí zvyčajne každý rok jedného potomka. V reprodukčnom období je asi 12 rokov. Tehotenstvo trvá 35 dní. Pôrod zvyčajne nastáva od decembra do marca, kedy je na južnej pologuli, kde koaly žijú, leto.
Novonarodená koala je asi 2 cm dlhá, bezsrstá, slepá a bez uší. Šesť mesiacov po narodení žije vo vačku svojej matky a živí sa výlučne mliekom. Medzitým jej narastú uši a chlpy a až potom sa jej otvoria oči. Vo veku asi 30 týždňov začne jesť výkaly svojej matky. Výkaly obsahujú symbiotické baktérie, ktoré bude mláďa potrebovať na trávenie eukalyptu. Malá koala zostane so svojou matkou, ktorá ju nosí na chrbte, ďalších šesť mesiacov. Dospelé mladé samice sa sťahujú do blízkych oblastí, zatiaľ čo mladé samce zostávajú v oblasti svojej matky až do veku 2-3 rokov.
Koaly a človek
Začiatkom 20. storočia boli koaly lovené, predovšetkým kvôli kožušine, do takej miery, že takmer došlo k ich vyhynutiu. Naviac sú koaly veľmi náchylné na infekcie. V ostatných rokoch boli niektoré kolónie vážne ohrozené najmä chlamýdiami.
Koaly potrebujú pre svoj život rozľahlú, súvisle zalesnenú plochu a sú schopné prejsť veľké vzdialenosti, aby také miesto našli. Rastúca ľudská populácia na kontinente zaberá biotop koaly na poľnohospodárske alebo stavebné účely a tlačí ich do nehostinných častí krajiny. Pôvodný biotop koaly v nezmenenej podobe prežil iba na ostrovoch v okolí pevninskej Austrálie. Tieto ostrovy je potrebné chrániť a obnovovať koordinovaným spôsobom.
Na rozdiel od situácie na pevnine, kde počet jedincov klesá, sa koalám na ostrovoch dobre darí a ich počty výrazne rastú. V južnej Austrálii na ostrove Kangaroo sa dokonca koaly premnožili a počet jedincov sa tu odhaduje na 30 000, čo ohrozuje ekologickú stabilitu ostrova. Vláda preto začala programy sterilizácie a premiestňovania.
Zaujímavosti
Hoci sa koaly prirodzene vyskytujú len v Austrálii, môžeme ich nájsť v 9 zoologických záhradách v Európe: Zoo Lisabon, Zoo Duisburg, Planckendael (Belgicko), Zoo Madrid, Beauval (Francúzsko), Zoo Viedeň, Zoo Edinburgh, Zoo Drážďany, Zoo Zürich.
Koala je jedným z najcharakteristickejších, symbolických zvierat pre Austráliu. Je obľúbená aj v rozprávkach či karikatúrach. Koala bola maskotom olympijských hier v Sydney v roku 2000.
djfsjfjdmfmdnfn
(Sovdgxjfsffdk, 16. 1. 2023 7:15)