Kôň
Kôň domáci (Equus caballus) alebo iba kôň je domestikované zviera patriace medzi koňovité. V minulosti boli kone využívané predovšetkým pre poľnohospodárske práce, na prepravu tovaru a osôb, od 20. storočia slúži hlavne k rekreačnej jazde a športu.
Samica koňa sa nazýva kobyla. Plemenný samec je žrebec, vykastrovaný potom valach, alebo rezák. Mláďa koňa sa nazýva žriebä. Samica je v ruji, sa rují alebo je rujná. Na rujnú kobylu žrebec reaguje flémovaním. Gravidná samica sa označuje pojmom gravidná. Pôrod je nazývaný žrebenie. Veda zaoberajúca sa koňmi je hipológia.
Domestikácia a využitie koňa
V minulosti bol kôň ťažným zvieraťom. K domestikácii koňa došlo v stepiach na území dnešnej Ukrajiny, juhozápadného Ruska a Kazachstanu. Podľa archeologických nálezov zvyškov konského mlieka v hlinených nádobách z oblasti severného Kazachstanu boli kone domestikované a využívané už 5500 rokov pred Kristom botajskou kultúrou. Analýza DNA však ukázala, že tieto kone neboli priamymi predkami v súčasnosti rozšírených domestikovaných koní a mali bližšie k divokým koňom Przewalského. Vzhľadom k nálezom koní v hroboch spolu s domácimi zvieratami je tiež možné, že boli súčasťou ľudských spoločenstiev už o 1500 rokov skôr.
Spočiatku boli kone predovšetkým zdrojom potravy, vyobrazenie ich lovu je možné nájsť už jaskyniach maľbách z obdobia paleolitu. V oblastiach ázijskej stepi boli potom využívané už aj na mlieko, neskôr viac aj ako ťažné a jazdecké zvieratá, stali sa zásadnými v oblasti vojenstva. Poskytovali ľuďom aj zábavu pri lovoch, rôznych súťažiach a dostihoch. Konské vlasy boli využívané pre výrobu matracov, kief, hudobných nástrojov a iných predmetov.
V súčasnosti sa vo vyspelých krajinách využíva kôň prevažne pre zábavu a v podstatne menšej miere ako v minulosti i pre prácu: napríklad pre sťahovanie dreva v lesoch (zvlášť pri kalamitných situáciách, v ťažkom teréne a pod.), alebo pre prevádzku turistických povozov v centrách historických miest alebo pri slávnostných príležitostiach. Vo východnej a juhovýchodnej Európe je kôň na vidieku stále bežným ťažným zvieraťom. Stretnúť sa s nimi možno aj v cirkusoch. Na Slovensku možno vidieť kone aj v zoologických záhradách.
Kone sa využívali a využívajú aj v zdravotníctve - napríklad pri výrobe očkovacích látok a sér. Kôň má veľký význam v hiporehabilitácii, liečebnom a pedagogickom využití v odboroch hipoterapia, psychoterapia pomocou koní, aktivity s využitím koní a parajazdectvo. Najväčšie využitie koní je ale stále v športe.
Komentáre
Prehľad komentárov
Tie kone sú hrozne zlatučké, akurát som si hľadala informácie o koňoch na D.Ú.... Ale nad týmto som sa rozplývala asi dve minúty...
Aj ja chcem takých!!!!!
Prekrásne biele kone
(vi_kin_ka, 1. 5. 2021 11:44)
Tie kone sú preklrásne :) Také krásne bielučké som nikdy nevidela... Kone sú nielen krásne, ale aj múdre stvorenia !
So cute...
(Janiii, 27. 9. 2021 16:26)