Mačka domáca
Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola mačka neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. S rozvojom civilizácie je ale tohto vidieckeho prostredia čoraz menej a mačka stráca svoje postavenie úžitkového domáceho zvieraťa. V mestách sa pre svoju reprodukčnú schopnosť a pre potenciálne nebezpečenstvo prenosu toxoplazmózy a rozličných parazitov stáva nevítaným problémom. Na druhej strane je vďaka relatívne nenáročnej starostlivosti a schopnosti dodať príbytku teplo domova čoraz obľúbenejším domácim zvieraťom.
Chov
Mačka chovaná bez možnosti výbehu sa dožíva spravidla dlhšieho veku ako mačky chované polovoľne či voľne, pretože je minimálna možnosť nákazy nebezpečnými chorobami a tiež traumatického poranenia. Takáto mačka však nemá možnosť zaobstarávať si stravu lovom a tráviť život s inými mačkami. Je potrebné jej zabezpečiť náhradnú činnosť vo forme hier (lovenie hračky, šplhanie sa do výšok, obrusovanie drápkov - škrabadlo/odpočívadlo). Najvhodnejšie a pre chovateľa aj čiastočne pohodlnejšie je chovať aspoň dve mačky. Tie sa dokážu spolu zahrať a stráviť tak činorodo čas, v ktorom by sa osamelá mačka nudila. Mačka je aktívna najmä v noci a preto v tomto čase pudovo hľadá korisť, ktorú by mohla uloviť. Ak to nie je iná mačka, či kamarát na hranie, bude loviť to, čo sa jej naskytne - môžu to byť vaše nohy, či zabudnuté viečko.
Ďalším problémom pri chove mačiek bez možnosti výbehu je strava. Takáto mačka nemá možnosť výbehu a väčšej pohybovej aktivity a preto sa u nej, najmä v staršom veku a tiež u kastrovaných jedincov, môže objaviť obezita. Mačka je v prvom rade mäsožravec a preto by práve mäso malo tvoriť hlavnú časť jej jedálnička. Ako doplnok sa však mačke podávajú aj rôzne druhy zeleniny a ovocia. Mačka musí mať stály prístup k čerstvej vode a tiež tráve, ktorá jej napomáha pri vyvrátení tzv. bezoárov, ktoré vznikajú v žalúdku požitím chlpov pri čistení. Pri chove viacerých mačiek v domácnosti je tiež potrebné zabezpečiť viacero mačacích WC (pre každú mačku jedno). Do WC sa dáva tzv. podstielka. Kedysi sa používal piesok, dnes existujú rôzne druhy podstielok. Mačky chované v zajatí môžu prežiť aj bez možnosti výbehu plnohodnotný mačací život. Mačky majú veľmi rady výšky a výhľad z okna, čo sa dá veľmi dobre využiť pri umiestňovaní mačacieho stromu (škrabadla/odpočívadla). Zábavné je sledovať mačky pri šplhaní sa po takomto strome a mačacích hrách na ňom. Mačka zvyknutá na svoj strom nemá tendencie škriabať nábytok, šplhať sa po záclonách, či ničiť sedaciu súpravu. Na strome si tiež veľmi dobre precvičí svoj lovecký pud, ak sú na ňom povešané rôzne druhy hračiek.
Reč tela
Rečou tela mačky vyjadrujú najmä pocity ako sú strach, radosť a agresivita. Vo všeobecnosti sa mačka snaží opticky zväčšiť, ak je agresorom, alebo ak sa teší. K tomu jej slúži srsť, ktorú je schopná naježiť a tým dosiahnuť želaný efekt. Ďalším spoľahlivým ukazovateľom nálady mačky je jej chvost. Mačka, ktorá má z niečoho radosť má vztýčenú hlavu aj chvost. Chrbát býva v tomto prípade vyklenutý a mačka sa otiera o nohy svojho pána. Keď má mačka hravú náladu, má chvost tvar otáznika, poskakuje a loví predmety vhodné k lovu. Mačka, ktorá má strach sa snaží opticky zmenšiť tým, že pokrčí nohy a uši stiahne smerom do strán. Ak chce mačka zastrašiť inú mačku, zodvihne zadnú časť tela, vzpriami chvost a jeho špičkou pohybuje zo strany na stranu. Vrcholne rozrušená mačka, čiže mačka v pohotovosti a rozhodujúca sa k činu má natiahnuté všetky končatiny, naježenú srsť, má vztýčený chvost a je nahrbená.
S postavením tela úzko súvisí aj postavenie uší, hmatových chlpov, očí a tiež čela. Spokojná mačka má vzpriamené uši, uvoľnené hmatové chlpy a veľkosť zorníc zodpovedá momentálnemu osvetleniu. Nahnevaná mačka má uši sklopené dozadu, fúzy naopak napriamené smerom dopredu, zúžené zornice a pokrčený nos. Vystrašená mačka má uši sklopené do strán a rozšírené zornice. Mačky sa vo všeobecnosti snažia vyhnúť konfliktným situáciám a ak to situácia dovoľuje, radšej sa nepozorovane odplazia. Vo väčšine prípadov si mačky vyjasnia situáciu pohľadom a rečou tela. Mačky tiež špecificky prejavujú svoj vzťah k človeku. Radosť, dôveru, priateľstvo, náklonnosť prejavujú tým, že spia čo najbližšie pri človeku, otierajú sa oňho, vyhľadávajú jeho prítomnosť, olizujú ho, pradú a pod.
Pradenie
Pradenie je typickým zvukovým prejavom mačky, ktorý je úzko spätý s predstavou mačky. Je to zvuk, ktorý každý majiteľ mačky veľmi rád počuje, pretože sa pradenie vo všeobecnosti považuje za prejav spokojnosti a na ľudí pôsobí upokojujúco. V skutočnosti však mačky nepradú len keď sú spokojné, ale aj keď sú poranené, alebo trpia bolesťami, či sú dokonca zoslabnuté alebo umierajú. Existuje viacero teórií snažiacich sa vysvetliť tento jav. Pradenie sa objavuje už u malinkých mačiatok, čo pravdepodobne naznačuje mačke, že mačiatka sú v poriadku. Matka zas pradie pravdepodobne preto, aby zvýšila pocit bezpečia mačiatok. Mačky dokážu priasť veľmi dlho bezo zmeny v hlasitosti či rytmu a zaujímavé je, že neprestáva priasť ani pri nádychu či výdychu. Toto obojstranné pradenie sa vyskytuje výlučne u mačiek domácich, mačkovité šelmy ako napríklad tiger dokážu priasť výlučne pri výdychu. Odborníci najčastejšie vysvetľujú tento jav tak, že vzniká vibráciou nepravých hlasiviek, čo sú membrány nachádzajúce sa za pravými hlasivkami v hrtane. Iná teória zasa tvrdí, že pradenie vzniká fázovo posunutými sťahmi hrtanu a bránice. Pradenie sa vysvetľuje tiež turbulenciou v krvnom obehu hlavnej dutej žily, ktorou sa vracia krv k srdcu.
Ak máte s mačkou nejaké skúsenosti a radi by ste sa o ne podelili s ostatnými čitateľmi, môžete tak spraviť prostredníctvom komentára.
Komentáre
Prehľad komentárov
ahoj, ja milujem mačičky!!!=*
macka
(nika, 25. 10. 2011 16:41)musim urobit referat o macke a nemoem najst sposob lovu mack prosim poradte mi niekto
Re: Re: macka
(Lívia, 16. 2. 2014 18:00)kikusqa dakujem pomohla si my (že mačky lovia skokom) :))
Re: macka
(daara, 30. 12. 2016 16:48)macka striehne , pomaly sa priblizi a prkrci ku zemy , zadne nohy ma pripravene na skos a chyti mys vymrstenim a pazurikmi prednimy. teda ano skoci na nu a ma ju priklincuje ju pazurmi a chyti do papulky a odnesie si ju prec k majitelovy - kamaratovy kcde mu ju ukaze a je to darcek pre neho
moja spolocnicka bejby
(Marta, 30. 3. 2011 14:46)Byvam sama s mojou kamaratkou mackou bejby uz jeden a pol roka.Bolo to vyhodene mesacne maciatko na sidlisku ktore nasla sestra a doslova mi ho nanutila s vetou boze zober si ju domov ty si sama ona sama vies ako vam bude spolu dobre!a mala pravdu!tak sme spolu dodnes,rozpravam sa s nou ako s clovekom a to sa mi odplatilo ,vsetkemu rozumie ako pes na povel!staci na nu zle pozriem a uz vie ze to nesmie ked pridem domov tesi sa a uz je v igelitke skontrolovat ci som aj jej nieco kupila a este jedna zaujimavost neviem ci aj z vas ma niekto takuto skusenost, spava vedla mna ale ak ma nieco boli tak mi lezi na tom mieste ako liecitelka uz to pozorujem vyse roka! No niekto hovori zvierata su hlupe a co tak aj niektori ludia?
Re: moja spolocnicka bejby
(Ľubica, 25. 4. 2012 12:50)Nikolka, mačky odmietajú žrať keď sú choré alebo začervené ( majú parazity - treba ho odčerviť
Re: Re: moja spolocnicka bejby
(dara, 30. 12. 2016 16:49)Macka odmieta zrat aj ked je prezrata A ZACERTVENA MOZE BYT ALE JEST TIEZ JE
Re: moja spolocnicka bejby
(Ľudka, 5. 6. 2012 16:45)S poslednou vetou súhlasím. Pretože mám doma mačiatko asi mesačné. Matka zomrela. Za 1 deň sa naučilo u mňa chodiť na podstieľku. Stále si pýta mlieko a ja neviem, či mu môžem dať aj kravské. Sú to milé a vnímavé tvory.
Re: moja spolocnicka bejby
(ada, 19. 8. 2013 21:05)ahoj, mačky v dávnej minulosti ľudia používali aj na diagnostikovanie chorôb. Môj kocúr mi často masíroval štítnu žľazu - prednedávanom vyšetrenie ukázalo trhliny, uzliny a zlá funkcia. Takisto mi často masíroval brucho - nájdená cysta... po vyliečení ho moje brucho už nezaujímalo, až donedávna - opäť začal s labkami masírovať brucho a priasť - mala som zápal močového mechúra. Mačky sú zvláštne a veľmi intelignetné tvory :)
Re: Re: moja spolocnicka bejby
(ada, 19. 8. 2013 21:06)oprava - krk mi masíroval, nie štítnu žľazu :D
Pomôžete mi ?
(Lívia, 16. 2. 2014 17:58)potrebujem jednu vec na úlohu do školy o mačkách... je pravda že mačky lovia korisť v skoku? za odpoved predom dakujem
Re: Re: Pomôžete mi ?
(Gejmr, 28. 4. 2014 18:18)
A dej mi obier na youtube chanel ana videa like
Re: Kolko mačka spí?
(Arnold Swarzenegger, 23. 2. 2014 13:17)
Moja mačka nikdy nechytila žiadnu myš. :D
Je otravná a chrčí-prská. :D
macka
(bianka, 26. 3. 2011 17:54)