Tučniak kráľovský
Tučniak kráľovský je po tučniakovi cisárskom druhým najväčším tučniakom. Obidvaja zároveň predstavujú jediných zástupcov rodu Aptenodytes.
Tučniak kráľovský dorastá do hmotnosti až 21 kg a dĺžky tela 95 cm. Jeho potrava sa skladá hlavne z rýb, krilu, kôrovcov a hlavonožcov. Žije až v niekoľkotisícových kolóniách na ostrove Marion, Crozetových ostrovoch, Kerguelenových ostrovoch, Macquariovom ostrove, Heardovom ostrove a na Falklandách.
Tučniak kráľovský si, na rozdiel od ostatných druhov, nestavia hniezda. Hniezdi v období antarktického leta (tzn. od našeho novembra do apríla). Pri dvorení samci lákajú samicu trúbením so zdvihnutou hlavou. Ak tá prejaví záujem, nasleduje ho, zatiaľ čo samec kýva hlavou zo strany na stranu. Na výchove mláďata sa zúčastňujú obidvaja rodičia. Hneď potom, čo samica znesie vajce, samec si ho prekotúľa na nohy, ktoré ho izolujú od chladnej zeme, a prekryje ho kožným záhybom, ktorý nemá v mieste kontaktu s vajcom perie, aby dodával potrebné teplo. V sedení na vajci sa obidvaja rodičia striedajú zhruba v päťdenných intervaloch. Mláďa sa vyliahne asi po 54 dňoch. Rodičia sa striedajú aj v krmení mláďaťa. Mláďa do konca apríla raz vymení prachové perie a priberie na hmotnosti asi 11 kg. V tom čase dochádza k nástupu zimy, zníženiu množstva potravy v mori a odchodu rodičov z hniezdnej kolónie.
Mláďatá sa preto združujú do tzv. škôlok, kde ich tesný kontakt zmenšuje výdaj tepla. V tomto období ich rodičia kŕmia iba každý druhý až tretí týždeň. Mláďatá preto schudnú na približne 2/3 pôvodnej hmotnosti. V októbri dochádza k opätovnému zvýšeniu množstva potravy a rodičia preto prichádzajú podstatne častejšie. V priebehu decembra je prachové perie mláďat nahradené normálnym a mláďatá sa vydávajú samostatne loviť na more.
tucniak
(suzuki, 18. 10. 2016 9:35)