Tur domáci / krava
Tur domáci (lat. Bos primigenius f. Taurus) je domestikovaný párnokopytník chovaný po celom svete pre jeho mnohostranný hospodársky úžitok. Spoločne s kurou domácou je to najpočetnejší druh chovaného hospodárskeho zvieraťa.
Názov
Synonymom názvu tur domáci je označenie dobytok. Samica po otelení sa nazýva krava. Tá, ktorá ešte nerodila, je jalovica. Samec sa nazýva býk, vykastrovaný býk sa označuje slovom vôl. Vôl je menej agresívny, ľahšie ovládateľný a má chutnejšie mäso ako býk. Mláďa sa nazýva teľa. Gravidná samica sa označuje pojmom brezivá alebo teľná.
Zdomácnenie
Predkom domáceho hovädzieho dobytka bol pratur, ktorý žil od západnej Európy po Blízky východ a Zakaukazsko. Pratur meral 2 metre, vážil 800-1000 kg, mal sfarbené rohy. Bol úplne vyhubený.
K domestikácii pratura dochádzalo od 7. tis. p. n. l.. Najprv ako posvätné zviera, potom pre pre mäso a mlieko. Chovom sa pratur zmenšil. Väčšina moderných plemien vznikla až v 18.-19. stor.
Plemená
Na svete existuje asi 450 plemien dobytka. Podľa pôvodu sa delia na plemená odvodené od európskeho pratura (taurinný hovädzí dobytok) a na plemená odvodené od pratura indického (zebu).
Využitie
V poľnohospodárstve sa dobytok chová pre mäso, mlieko, kožu (výroba topánok), kosti (výroba mydiel), v minulosti aj ako pracovná sila pri ťahaní nákladov a poľných prácach. V Afrike sa na voloch dokonca jazdí. Mäso z tura domáceho sa nazýva hovädzie, z mláďat do pol roka veku je teľacie.
Chov
Najstarším spôsobom chovu dobytka je pastierstvo, často kočovné, pri ktorom je dobytok chovaný celoročne vonku a živí sa výhradne prirodzenou pastvou. Kočovní pastieri s dobytkom putujú krajinou, aby zabránili devastácii krajiny nadmerným vypásáním. Dobytok je pomerne náročný na kvalitu krmu a potrebuje napájadlá, preto ho nemožno pásť v púštnych a polopúštnych oblastiach. Niektoré mäsové plemená sú chované prevažne vo výbehoch na pastvinách a prikrmujú sa senom či silážou, u plemien dojných prevažuje stajňový chov. Dobytok chovaný pre mäso sa zabíja vo veku 12-14 mesiacov a poskytujú kvalitné hovädzie mäso.
Rozmnožovanie
Gravidita kravy trvá priemerne 285 dní, niekedy aj dlhšie, v závislosti na celkovom fyzickom stave a plemene. Krava rodí jedno teľa, zriedkakedy dvojčatá. Ak sa narodia dvojčatá rozdielneho pohlavia, jalovička často býva neplodná a nazýva sa býčica. Hmotnosť novorodenca sa líši v závislosti od plemena. Teľa pri narodení váži priemerne 45 kg, má výšku 75 cm a dĺžku 66 cm. Pohlavnú dospelosť dosahujú jedince vo veku 7 - 12 mesiacov, telesnú dospelosť od 4 - 5 rokov.
Výživa
Tur domáci je prežúvavec. Má 3 predžalúdky - bachor, čepiec a knihu a vlastný žalúdok slez. Potravu prijímajú vo veľkých množstvách a v ústnej dutine ju nestihnú dôkladne požuť. Po prehltnutí putuje potrava do bachora, potom sa vracia cez čepiec do úst na ďalšie prežutie. Potom ju ešte raz prehltne a potrava sa dostáva do knihy a z nej do vlastného žalúdka - slezu. V bachore žijú mikroorganizmy, ktoré dobytku pomáhajú tráviť celulózu. Prekŕmenie obilninami a škrobovými krmivami pre môže byť nebezpečné. Dôjde k rýchlemu rozkladu sacharidov na organické kyseliny, čo môže byť pre dobytok smrteľné.
Rozmery a hmotnosť
Hmotnosť a rozmery dospelého dobytka sa líšia v závislosti od plemena. Dospelé jedince menších plemien, ako sú Dexter či Jersey, dosahujú hmotnosť 300 až 500 kg. Veľké kontinentálne plemená, kam patria Charolais, Marchigiana, Belgian Blue a Chianina, môžu mať hmotnosť od 640 do 1 100 kg. Dospelé jedince tura domáceho dorastajú do výšky 1,7 m a dĺžky 2,5 m.
Býky bývajú väčšie ako kravy rovnakého plemena až o niekoľko stoviek kilogramov. Britské herefordské kravy vážia 600 až 800 kg, pričom býky vážia 1 000 až 1 200 kg. Býky Chianina môžu vážiť až 1 500 kg. Svetový rekord hmotnosti najťažšieho býka bol 1 740 kg, išlo o býka plemena Chianina.
Komentáre
Prehľad komentárov
llllllllllllllllllllllllllllllllllllll
nievievjem
(mahojakotyc, 10. 12. 2019 18:51)není tam velikost telete a býka to presne potřebuji
Re: Re: nievievjem
(Kotva, 25. 10. 2022 15:11)Ďakujeme za podnet, informácie som doplnil do článku. Nájdete ich v častiach "Rozmnožovanie" a "Rozmery a hmotnosť".
tur domaci
(mima, 7. 11. 2010 17:55)je to fakt nadherne zviera neviem o nom takmer nic ale myslim si ze by s nim mali zaobchadzat ovela lepsie mozno sa chova kvoli mlieku mäsu a kozi ale aj tak je to tiez zivy tvor z vela zvieratami tak zaobchadzaju ani ja si to casto neuvedomujem ale tur domaci by sa mal zachovat pre dalsie generacie!
Re: tur domaci
(terezia jenikova, 18. 11. 2014 17:56)tur je odporne a škarede zviera neznašam tura on je debil všetci ste debili
My animal
(Angela, 18. 11. 2014 17:54)
My animal is Tur domaci . I have 3 animal: Tur , horse and pig. I like my animal because my animal are cute . My aunt has farm.
wow
(Evita Macedonská, 15. 11. 2017 19:34)Je to super . Moja dcéra z rohto doatala jednotku .☺
Tur domáci
(Žani, 5. 10. 2010 17:52)Tur domáci je veľké poľnohospodárske zviera ktoré je ale veľmi podceňované.Ľudia s ním nemajú žiadne zľutovanie a využívajú ho len na mäso a nevedia si o ňom predstaviť vôbec nič. Je to nádherné zviera ktoré je veľmi múdre dokonca sa naučí počúvať na meno.Treba mať len trochu pochopenia pre tieto zvieratá ktoré večinou trpia celý život v malých priestoroch.Ľudia by mali niečo podniknúť na zlepšenie životného prostredia týchto zvierat.
Re: Tur domáci
(Roxy alias Citroen, 17. 12. 2016 10:04)
To je síce pravda, ale kto s tým niečo urobí? Nik. Všetci si povedia: ,,Veď je to len krava, nič výnimočné!".
Kravy by si zaslúžili OMNOHO lepšie podmienky, ale ľudia sú sebeckí, všetko chcú len pre seba. Prečo by teda zachraňovali kravy, keď ich môžu jednoducho zabiť a mať mäso?
Sú to ľudia bez citov, bodka.
ll
(ll, 19. 11. 2024 14:26)